Go to content

Weź udział w BIHAPI! Zgłoś się do 12 listopada

Rusza konkurs BIHAPI, którego celem jest stworzenie innowacyjnych aplikacji dla mieszkańców Inteligentnych Miast. Jego efektem mogą być aplikacjesłużące zwiększeniu bezpieczeństwa, platformy przydatne w miejskiej rekreacji, czy informujące o wydarzeniach kulturalnych, ale nie tylko. Do 12 listopada trwa zbieranie zgłoszeń. Do wykorzystania są miejskie dane z Poznania, Krakowa, Gdańska i Warszawy.

BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to konkursna stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów, czy platform przy wykorzystaniu miejskich danych. Konkurs łączy trzy niezależne obszary: otwarte dane udostępniane przez samorządy, Internet, oraz API (Aplikacyjne Interfejsy Programistyczne). Domeny te stanową unikalne, niewyczerpane źródła informacji, a połączenie ich na płaszczyźnie społecznej otwiera nowy rozdział w dziedzinie komunikacji.

To już trzecia edycja konkursu, organizowanego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Orange Polska i Partnerów. Szczególna rola miast w tym przedsięwzięciu polega na udostępnieniu swoich danych publicznych np. geodezyjnych, o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, miejsc sportu, edukacji, urządzeń użytku publicznego i innych. Dane te mogą być kluczowe w fazie projektowania a następnie działania stworzonych aplikacji lub programów. Do dyspozycji uczestników będzie ponad 140 API.

W ubiegłorocznej edycji zwyciężyły aplikacje: „Stacz kolejkowy”- pozwala, nie ruszając się z domu sprawdzić stan kolejki w wybranych punktach, „CoSieStao”- umożliwia użytkownikom dostęp do informacji i aktywny udział w wydarzeniach dziejących się w mieście oraz aplikacja „Via CRM” – daje pasażerom możliwość łatwej komunikacji  z przewoźnikiem i wyrażenie swoich opinii o usługach.

W tym roku pula nagród wynosi 60 00 PLN, Partnerzy mogą też zaoferować wsparcie finansowe przy komercjalizacji aplikacji.

Więcej o konkursie i korzystaniu z API można dowiedzieć się na specjelnie przygotowanych warsztatach:

19.10 – Poznań,  Międzynarodowe Targi Poznańskie

21.10 – Gdańsk, Gdański Park Naukowo-Technologiczny

27.10 – Kraków,  Krakowski Park Technologiczny

28.10 – Warszawa,  Służewski Dom Kultury

W spotkaniu w Warszawie weźmie udział i opowie o projekcie przedstawiciel zespołu Warszawski Ninja, zwycięzcy "Danych po warszawsku".

Partnerami konkursu BIHAPI w tym roku są: Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Gdańsk, Miasto Poznań, Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, IQ Partners, Black Pearls, SpeedUp Group, Innovation Nest, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński, Oracle, Fundacja TechSoup (lider "Danych po warszawsku"), Fundacja Orange, geecon.org, Gdański Park Naukowo-Techniczny, Fundacja Ashoka, Stowrzyszenie Top 500 Innovators, SKM Sar, Krakowski Park Technologiczny,  Integrated Solutions.

Więcej informacji na stronie: http://bihapi.pl/